Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Turovský vodopád

 

Turovský vodopád - Padalo

     Vodopád je v zmysle § 24 Zákona o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z. z. prírodnou pamiatkou, nakoľko spĺňa podmienku, „cez ktorý vodný tok pôsobením prírodných síl bez zásahu človeka padá z výšky nad 3 m alebo ho preteká súvislým alebo kaskádovitým skalným zrázom strmým späťviac ako 75° a voda v koryte pretrváva celý rok“. I napriek tomu, že ide o prírodnú pamiatku je dôležité územie spropagovať a ponúknuť obyvateľom obce Turová a jej návštevníkom ďalšie atraktívne miesto, kde môžu stráviť príjemné chvíle.
Vodopád je známy v okolí pod názvom „Padalo“, alebo „Skalný vodopád“.
     Vodopád sa nachádza v k.ú. Turová. Vytvoril sa v bezmennom pravom prítoku potoka Turová v Kremnických vrchoch v doline, ktorá ma charakter kaňonu. Pôvod vodopádu je tektonický a horninové podložie tvoria terciérne andezity amfibolické. Výška vodopádu je 15 m. Ide o trvalý vodopád.

 


 
0153 Vodopád 1.jpg(1.9 MB)0153 Vodopád 1.jpg
0157 -vodopád 2.jpg(1.2 MB)0157 -vodopád 2.jpg
0164 -vodopád 3.jpg(1.2 MB)0164 -vodopád 3.jpg

Dobrovoľníci „sprístupnili“  Turovský vodopád

     Obec Turová zorganizovala v sobotu 22. júna 2013 brigádu na sprístupnenie Turovského vodopádu, ktorý sa nachádza v katastrálnom území obce Turová. Vodopád sa vytvoril v bezmennom pravom prítoku potoka Turová v Kremnických vrchoch v doline, ktorá má charakter kaňonu. Pôvod vodopádu je tektonický a horninové podložie tvoria terciérne andenzity amfibolické. Výška vodopádu je 15 metrov a ide o trvalý vodopád.
Na akcii sa zúčastnilo 11 dobrovoľníkov – obyvateľov obce Turová, medzi nimi aj mladí tínedžeri. Odstránili popadané drevá cez potok, ktoré zabraňovali príchod k Vodopádu, vyčistili priestor od plastov a pneumatík. Bol zrealizovaný chodník k vodopádu z dvoch strán, priestor bol vyčistený od buriny a náletových drevín. Ešte dobudujeme železný rebrík na tzv. malom vodopáde, aby bol sprístupnený príchod k vodopádu aj po vodnom toku.
K Turovskému vodopádu je nainštalovaný náučný info panel. Je umiestnený pri ceste III. triedy - smer Tŕnie a pod priamo  "Vodopádom." Cesta k Turovskému vodopádu je značená orientačnými šipkami po obci.

„Tešíme sa, že sa nám podarilo iniciovať dobrovoľníkov či už radov mladých ľudí alebo aj občanov na sprístupnenie  prírodnej pamiatky a zároveň spropagovať a ponúknuť verejnosti atraktívne miesto, kde môžu stráviť príjemné chvíle.“


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

TUROVÁ
webygroup
ÚvodÚvodná stránka