Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

DEŇ ZEME V OBCI

DEŇ ZEME V OBCI Vytlačiť
 

Svetový deň zeme si ľudstvo na celom svete pripomína tradične 22.apríla.

Jeho história siaha do roku 1970, kedy vedci a ekológovia na snímkach Zeme z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Poukázali na zraniteľnosť a krehkosť planéty a varovali verejnosť pred ničivými dôsledkami civilizácie a vyzvali ľudstvo na spoločné úsilie na ochranu Zeme.

Ochrancovia prírody a vedci pri tejto príležitosti pripomínajú, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je nielen vzácna, ale aj krehká a zraniteľná.

O prírode je potrebné nielen hovoriť, ale sa k nej aj ako ľudia správať. Ochrana životného prostredia by nemala nechať ľahostajným nikoho z nás, nakoľko sme s ním spojení každý deň. A len na nás záleží, v akom prostredí budeme teraz a o niekoľko rokov my a naše deti žiť.

V našej obci sme  „Deň Zeme“ uskutočnili 10. apríla 2019 v popoludňajších hodinách už siedmy krát.  K dispozícii sme mali  jeden malotraktor, tri motorové vozidlá s vozíkmi  a šikovné ruky našich občanov. Vyzbrojení rukavicami, plastovými vrecami a dobrou náladou sme sa  pustili do čistenia znečistenej prírody. V prírode sme nazbierali rôzne druhy plechovíc od piva, nealko nápojov, sklenených fliaš, pneumatík, igelitov, plastových škatúľ od jedla a iný odpad, ktorý znečisťuje naše okolie. Vyčistili sme rigoly popri ceste III. triedy od obce Tŕnie po tabuľu našej obce, dva priestory pri našich bývalých vodojemoch, pri cintoríne, v Padale – trasa na Turovský vodopád,  na futbalovom ihrisku a na miestnom cintoríne (vyhrabávanie). Veľkým množstvom plných vriec odpadu sme zaplnili veľkoobjemový kontajner, ktorý bol pristavený na tento účel. Spoločným úsilím sme zlepšili kvalitu a čistotu životného prostredia v našej obci.

     Obec Turová sa chce poďakovať  poľovníkom,  členom Urbárskej spoločnosti z Turovej a ZO Jednoty dôchodcov, ktorí sa Dňa Zeme zúčastnili v najväčšom počte a ostatným našim občanom, ktorým nie je ľahostajná príroda okolo nás.

Dňa Zeme sa tiež každoročne zapájajú aj naše deti z Materskej škole. Vyčistili si priestor – záhradu pri materskej škole.

    A ešte niečo na záver. Z našej obce  v roku 2018 oprávnená organizácia odviezla:

 1. 72,68  ton zmesového odpadu na skládku spoločnosťou Marius Pedersen a.s.
 2. 4,66 ton objemného odpadu
 3. 3,78 ton papiera, lepenky a kartónov
 4. 6,57 tony skla
 5. 0,70 ton šatstva
 6. 6,06 ton plastov
 7. 0,30 tony tetrapakov
 8. 0,12 ton plechovíc
 9. 0,10 tony biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu
 10. 2,40 tony elektro odpadu
 11. 7,86 tony – zeleného odpadu

 
 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

TUROVÁ
webygroup
ÚvodÚvodná stránka