Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Deň Zeme 2018

DEŇ  ZEME

     Svetový deň zeme si ľudstvo na celom svete pripomína tradične 22.apríla. Jeho história siaha do roku 1970, kedy vedci a ekológovia na snímkach Zeme z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Poukázali na zraniteľnosť a krehkosť planéty a varovali verejnosť pred ničivými dôsledkami civilizácie a vyzvali ľudstvo na spoločné úsilie na ochranu Zeme.
Ochrancovia prírody a vedci pri tejto príležitosti pripomínajú, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je nielen vzácna, ale aj krehká a zraniteľná.O prírode je potrebné nielen hovoriť, ale sa k nej aj ako ľudia správať. Ochrana životného prostredia by nemala nechať ľahostajným nikoho z nás, nakoľko sme s ním spojení každý deň. A len na nás záleží, v akom prostredí budeme teraz a o niekoľko rokov my a naše deti žiť.V našej obci sme „Deň Zeme“ uskutočnili 17. apríla 2018  v popoludňajších hodinách. K dispozícii sme mali  tri malotraktory a šikovné ruky našich občanov. Vyzbrojení rukavicami, plastovými vrecami a dobrou náladou sme sa  pustili do čistenia znečistenej prírody. V prírode sme nazbierali rôzne druhy plechovíc od piva, nealko nápojov, sklenených fliaš, pneumatík, igelitov, plastových škatúľ od jedla a iný odpad, ktorý znečisťuje naše okolie. Vyčistili sme rigoly popri ceste III. triedy od obce Tŕnie po tabuľu našej obce, dva priestory pri našich bývalých vodojemoch, pri cintoríne, pri bani  a v Padale. Veľkým množstvom plných vriec odpadu sme zaplnili veľkoobjemný kontajner, ktorý bol pristavený na tento účel. Spoločným úsilím sme zlepšili kvalitu a čistotu životného prostredia v našej obci.

     Obec Turová sa chce poďakovať aj  poľovníkom a členom Urbárskej spoločnosti z Turovej, ktorí sa Dňa Zeme zúčastnili v najväčšom počte a ostatným občanom, ktorým nie je ľahostajná príroda okolo nás. Veľké poďakovanie patrí aj vedeniu Obecnej knižnice, ktoré s deťmi z knižnice zorganizovalo v nedeľu 15. apríla 2018 vyčistenie priestoru pri Turovskom vodopáde, Turovskom Sopúchu a vyčistenie priestoru pri Obecnom úrade Turová.

    A ešte niečo na záver. Z našej obce  v roku 2017 oprávnená organizácia odviezla:

 1. 73,26  ton zmesového odpadu na skládku spoločnosťou Waste transport s.r.o.
 2. 7,94 ton objemného odpadu
 3. 6,32 ton papiera, lepenky a kartónov
 4. 7,6 tony skla
 5. 0,28 ton šatstva
 6. 3,81 ton plastov
 7. 0,02 tony tetrapakov
 8. 0,01 ton plechovíc
 9. 0,295 tony biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu
 10. 1,4 tony elektro odpadu
 11. 3 tony – zeleného odpadu

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

TUROVÁ
webygroup
ÚvodÚvodná stránka