Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Odiciálne webové sídlo obce Turová.

Dobrý deň praje Obecný úrad Turová

      

   Obec TUROVÁ leží v styku juhovýchodnej časti Kremnických vrchov so Zvolenskou kotlinou v doline Turovského potoka, pravostranného prítoku Hrona. Nadmorská výška v strede obce je 345 m n.m., v chotári 315 - 525 m n. m. Chotár je prevažne odlesnený s chrbtovými rázsochami, ktoré vznikli rozčlenením treťohornej rovne. Tvoria ho andezity a ich pyroklastická, južnú časť treťohorné íly a piesky. Obec má hnedé lesné pôdy. Zalesnená je len severná časť smrekom a bukom.
     Obec TUROVÁ patrí medzi menšie obce okresu Zvolen. Od okresného mesta Zvolen je vzdialená 8 km a v súčasnej dobe má 429  obyvateľov.
Súčasťou TUROVEJ je chatová oblasť BIEŇ a záhradkárska osada BIEŇ, ktorá slúži na rekreačné a oddychové účely.
  Obec Turová je súčasťou mikroregiónu ADELA a Verejno-súkromného partnerstva  Hontiansko - Dobronivského. V obci sa nachádza predškolské zariadenie - Materská škola Turová, rímsko-katolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie,  prírodná chránená oblasť "Turovský sopúch" so štvrtým stupňom ochrany a Turovský vodopád.


 

Zber nebezpečného odpadu v obciVytlačiť
 

 

images.jpgOprávnená organizácia, ktorá zabezpečuje zber nebezpečného odpadu v našej obci bude zbierať nasledovný odpad:

  1. Elektro odpady (veľké a malé domáce spotrebiče, informačné technológie a telekomunikačné zariadenia, spotrebné elektronika, svietidlá, žiarovky, žiarivky, neónky, elektrické náradie, elektronické hračky, meracie prístroje, ....)
  2. Automobilové, olovené, nikel-kadmiové, alkalické, ortuťové batérie a akumulátory
  3. Železné a neželezné kovy (Fe,Cu,Al,Ms,Zn,Ni, Pb, Sn, Bronz, Nerez a pod.)
  4. Tonery – prázdne a použité tonerové kazety
  5. Káble – odpadové

Termín zberu nebezpečného odpadu :   12. októbra 2019  – SOBOTA

(od 7.30 hod.)  - odpad vyložiť pred rodinný dom

ZBIERAŤ SA NEBUDE: obaly s obsahom tekutín (všetky obaly, ktoré obsahujú niečo tekuté), akékoľvek tekutiny, AZBEST – v akejkoľvek forme, motorové oleje, obaly z farieb, farby a riedidlá

Jedlé oleje sa zbierajú do červenej kuka nádoby, ktorá je umiestnená v areáli Obecného úradu (je označená). Jedlé oleje sa zbierajú v uzatvorených nádobách.

Upozorňujeme občanov, že lieky nepatria do zmesového komunálneho odpadu a je ich potrebné odovzdávať do verejných lekární, ktoré sú povinné ich zhromažďovať.

Konáre zo stromov sa môžu vyvážať do 15. novembra 2019 k vodnej nádrži. Po tomto termíne budú odvezené a nebude možná skládka konárov

Drobný stavebný odpad – vývoz si zabezpečí každý občan na svoje náklady prostredníctvom zberovej spoločnosti (prerábanie kúpeľní, kuchýň a iné).

 Ďalej upozorňujeme občanov, že je prísny zákaz BRO a iný odpad vyvážať do   intravilánu resp. extravilánu obce.  Zákaz vyhadzovať biologický odpad zo záhrad – ovocie, zeleninu a iné za rodinné domy, nakoľko sa tam môže držiavať diviačia a iná zver. Prosíme používať kompostéry.

 


 
 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

TUROVÁ
webygroup
ÚvodÚvodná stránka