Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Vykurovacie obdobie a používanie palivových spotrebičov Vytlačiť
 

Vážení občania

s náhlym príchodom ochladenie a neskôr chladného počasia sa začína vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov.

           Z dôvodov poruchy a nevyhovujúceho stavu vykurovacích telies, dymovodov a komínov v okresoch Detva, Krupina a Zvolen v roku 2017 a za prvých 6 mesiacov roku 2018 vzniklo 29 požiarov, pri ktorých bola vyčíslená priama škoda 920,00 €. Vyššie spomínané faktory neboli dôvodom, pre ktoré boli usmrtené osoby, no zranená bola jedna osoba.

         Preto je potrebné, aby ste dbali na to, že komín na ktorý je pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom do 50 kW musí byť pravidelne čistený a kontrolovaný v nasledovných lehotách :

- raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá,

- raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,

- raz za 12 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá ak ak ide o komín s vložkou.

        Ak je na komín pripojený spotrebič s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW a ide o spotrebič na plynné palivo, tak kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 6 mesiacov. V prípade, ak je pripojený spotrebič na tuhé palivo s takýmto tepelným výkonom, kontrola a čistenie komína sa vykonáva raz za 2 mesiace. 

        Pravidelnú kontrolu a čistenie komínového telesa môže vykonávať užívateľ rodinného domu alebo inej stavby len vyhovujúcimi nástrojmi, prístrojmi a zariadeniami alebo ju môže vykonávať prostredníctvom odborne spôsobilej osoby, kominár alebo revízny technik komínov.

NEZABUDNITE !

Čistenie a kontrola komína je povinnosťou každého občana a ak to nezvládnete sami, ponechajte to na odborníka – kominára.

Zdroj: Okresné riaditeľstvo Hasičšského zboru Zvolen


 
 

dnes je: 19.5.2019

meniny má: Gertrúda

webygroup
ÚvodÚvodná stránka